Anadolu Türk Mirasının Erken Dönemi: Niksar, Danişmend Hanedanının Başkenti

2018

11 ve 12inci yüzyıllar, Türk-İslam medeniyetinin, Anadolu’ya girdiği, Balkanlara kadar yayılması ile sonuçlanacak tarihi oluşumlara başlangıç etmektedir. Bu büyük değişimler, Anadolu’nun toplumsal ve siyasi hayatında olduğu kadar kültürel çehresinde de değişimler yaratmıştır. Gelecek yüzyıllarda Anadolu Türk-İslam Medeniyeti olarak tanınan ‘’kültürel katmanın’’ ilk ve öncü eserleri bu dönemde, Anadolu’nun farklı kent ve kasabalarında üretilmiştir.

Farsça anlamı ‘’Bilge Adam’’ olan Danişmendliler, bilgin ve din âlimlerini yeni elde ettikleri topraklara davet etmeleri ve bilginlere sahip çıkmaları ile tanınmakta idiler.Ballıca Mağarası Doğa Parkı

2019

Ballıca Mağarası Tokat Pazar İlçe Merkezi'nin 7 kilometre güneyinde, Ballıca Köyü'nün yaklaşık 1 kilometre güneydoğusundadır. Yaşı 3,4 milyon yıl olarak belirlenen Ballıca Mağarası, dünyadaki benzerlerinin içinde özel bir konuma sahiptir.

Yarı kayalık yüksek bir tepenin yamacındaki mağaraya giriş, kısmen düzeltilmiş ana kaya bloğundan sağlanmaktadır. Aydınlatma, yürüyüş yolları, seyir terasları yapılarak 1996 yılında ziyarete açılan Ballıca Mağarası 10 bin metrekare yüzölçümüne sahiptir. Gezilip görülebilen kısmı 94 metre yüksekliğinde olan mağaranın en önemli karakteristik özelliği, “soğan sarkıt” oluşumlarına sahip olmasıdır. Mağaranın bir diğer önemli özelliği koloniler halinde yaşayan cüce yarasaların bulunmasıdır.